Typisk har vi 2-400 gæster dagligt. Vi har stor glæde af vores bedsteforældre-besøg med børnebørn, for hvem det nærmest er en ferietradition med en tur i Økolariet. Men juli-august er også de store turistmåneder for os, siger Økolariets chef Ole Due.
Turistgæsterne kommer fra både Danmark og udlandet
- Med det mål at kunne tilpasse vores service og tilbud efter behovet har vi i skolesommerferien og i august indført en slags tilfredshedsbarometer i Økolariet. Her kan de besøgene på dansk, tysk og engelsk fortælle os, hvad der er godt og mindre godt i Økolariet.
- Resultaterne af den undersøgelse vil indgå i vores strategier for udviklingen af Økolariets tilbud til både danske og udenlandske gæster, siger Ole Due.
Særudstillinger:
I sommerferien har Økolariet følgende særudstillinger udover de faste udstillinger:
Krydderurtehaven har et stort udvalg af krydderurter og en god fortælling om, hvad de kan bruges til. Humlehaven gror fra dag til dag, og krydderurterne blomstrer til glæde for bierne, som her henter blomsternektar til Økolariets åbne bistade.
Kost og livstil handler om vores kostvaner i Danmark og i resten af verden. Meget sukker og fedt er usynligt i vores fødevarer. Test dit eget kropsindex BMI, som er et tal for din sundhed.
Bionik er vores store 2006-udstilling om teknik og ideer hentet fra naturen til det moderne menneske. En stor særudstilling som har manges store interesse.
Sten på stranden er en lille særudstilling om Sten på stranden. Hvilke sten finder vi typisk på stranden i vores område. Hvor kommer stenene fra, og hvad hedder de.
Vejle i udvikling er vores 2006-udstilling om de mange spændende projektideer til byggerier og pladser i Vejle. Projekter som i de kommende år vil præge Vejles udvikling.
Økolariet har åbent alle ugens dage fra 11-16 på nær fredag, hvor huset er lukket.
Kontaktperson:
Ole Due (mobil 7644 5100)