Gå til hovedindholdet
030A9601_DxO 2.jpg

Guidede ture i Vejles natur

Økolariet tilbyder året rundt guidede ture ud i Vejles varierede og smukke natur. Turene er gratis og de er tilrettelagt for familier og enkeltpersoner. Hvis du vil på tur med en skoleklasse eller en anden form for gruppe, skal du kontakte naturvejlederen for at få tilrettelagt et særskilt arrangement. 

En del af turene har et begrænset deltagerantal og kræver tilmelding. Du tilmelder dig online her på hjemmesiden. Økolariet forbeholder sig ret til at aflyse arrangementer, hvor der er mindre end 5 deltagere tilmeldt dagen før.

Turene varer typisk et par timer og er normalt på 3-4 km. 

Turene gås i et moderat tempo og der er en del stop undervejs. Turene vil normalt være udfordrende for gangbesværede og fx klapvogne, da vi går på skovveje og ad små trampestier, ad stigninger og interimistiske trapper, gennem låger, i skovbund og terræn mm.

Husk fodtøj, der passer til årstid og vejrlig - der kan være vådt og mudret.

Nat v8.jpg

Guidede ture i Vejles natur

Ta' med på tur,
men lad hunden blive hjemme...

Der er ikke nogen tvivl om, at det er rigtig hyggeligt at have hunden med på ture i naturen, men når det gælder naturvejlederarrangementer, hvor der kommer mange forskellige gæster, så kan det skabe nogle problemer. Derfor vil vi jeg gerne have, at du lader hunden blive hjemme, når du tager med på tur.

Jeg håber, at du har lyst til og mulighed for at deltage - også uden hunden.

God fornøjelse med turene!

Finn Lillethorup
naturvejleder

Hunde.jpg


Årets arrangementer - kronologisk

Offentlig naturtur

Vinterfugle ved Kongens Kær

Søndag d. 08. februar 2026, kl. 13.30-16.00

Vi skal besøge Kongens Kær, der er et ca. 100 hektar stort naturgenoprettet sø- og vådområde beliggende lige vest for Vejle by i Vejle Ådal. Kongens Kær blev omdannet fra våde enge og græsmarker til det nuværende naturområde i perioden 2004-09 og det er efterfølgende blevet hjemsted og rasteplads for et meget stort antal fugle. Der er registreret mere end 200 forskellige arter af fugle i området, der blandt andet også er hjemsted for et havørnepar.

På turen skal vi en runde rundt om Kongens Kær, for at se på fugle og hvad der ellers rør på sig sådan en vinterdag i februar. Naturvejleder Finn Lillethorup fra Økolariet er guide på turen, og han medbringer kikkerter til udlån, da det kan være en stor fordel at medbringe kikkert for at kunne studere fuglene. På turen skal vi benytte den nye gangbro, der forbinder Kongens Kær med Rosborg området.

Tilmelding: Denne tur kræver tilmelding. Der plads til 30 deltagere.
Du tilmelder dig her >>>

Mødested: Foran hovedindgangen til DGI Huset, Villy Sørensens Plads 1, 7100 Vejle.

Turleder: Naturvejleder Finn Lillethorup, Økolariet; tlf.: 21782103, e-mail: finli@vejle.dk.

Arrangør: Økolariet, Vejle Kommune.

20210401 1635 FL K6A0405
Offentlig naturtur

Vinterfugle ved Kongens Kær

Natur for hele familien

Vintertid hos hjortene i Dyrehaven

Onsdag d. 11. februar 2026 kl. 10.00-11.30

Der er fredeligt og roligt hos de mange hjorte i Dyrehaven i Nørreskoven ved Vejle her i februar. Dyrene har netop overstået deres brunstperiode og hjortene bærer stadig deres flotte gevirer, men hjortene er holdt op med at slås om hinderne og færdes fredeligt sammen. Naturvejleder Finn Lillethorup inviterer til at tage familien med på tur gennem Dyrehaven for at tage et kig på de forskellige hjorte arter; der er nemlig både dåvildt og sika vildt i Dyrehaven. Her i vinterperioden fodres dyrene hver dag og på vores tur skal vi forbi foderhuset og se på, hvad det er dyrene fodres med. På turen forventer vi at komme ret tæt på dyrene og der bliver mulighed for at høre om deres liv i Dyrehaven.

Tilmelding: Denne tur kræver tilmelding. Der plads til 30 deltagere.
Du tilmelder dig her >>>

Mødested: Hovedindgangen til Dyrehaven i Nørreskoven ved den røde port på Helligkildevej, 7100 Vejle.

Turleder: Naturvejleder Finn Lillethorup, Økolariet; tlf.: 21782103, e-mail: finli@vejle.dk.

Arrangør: Økolariet, Vejle Kommune.

20190129 1051 FL IMG 2788
Natur for hele familien

Vintertid hos hjortene i Dyrehaven


Vi er tilbage med nye tur-tilbud i 2026...

1. marts 2026 offentliggør vi en samlet oversigt over naturvejlederarrangementer for resten af sæsonen 2026.

Vi er tilbage med nye tur-tilbud i 2026...

Ta' selv på tur i Vejle Kommunes natur

Hvis du ikke lige kan finde en offentlig naturvejledertur, der passer dig, så vil vi opfordre dig til at tage på opdagelse i Vejle Kommunes natur på egen hånd.

Vi har samlet en masse inspirationsmateriale til dig, der gerne selv vil ud i naturen i et særligt afsnit her på hjemmesiden. Kig ind og bliv inspireret - gå til siden her...

 

 

 

22 Ture I Vejle Kommunes Natur VAF Tillaeg

Ta' selv på tur i Vejle Kommunes natur

Her finder du naturvejledere andre steder i landet...

Leder du efter ture i andre dele af landet?

Her kan du her finde navn og adresse på de øvrige naturvejledere i Danmark - >>>